דף הבית
    אודותינו
    בתי- ספר
    בתים פרטיים
    מים וחינוך
    הזמנת מערכת
    צור קשר
מערכת ביתית למחזור מים אפורים

מידע כללי

מערכת ביתית למחזור מים אפורים עשויה לחסוך בין 200 ל 300 ליטר ליום או כ- 60-80 מ"ק בשנה, לבית בו גינה הצורכת מים רבים בחודשי הקיץ. הקמת המערכת בבית חדש כמעט ואינה מייקרת את הבנייה ועלותה מסתכמת בתוספת של מטרים בודדים של צנרת ניקוז בקירות או תחת הרצפה, ולעיתים במעט ציוד נלווה. בבית חדש, המתוכנן נכון, מרכזים את מקורות המים האפורים בקו נפרד ומובילים אותם בגרוויטציה ישירות לגינה (עדיף), או בעזרת מיכל איסוף קטן ומשאבה אם התנאים הטופוגרפיים אינם מאפשרים. ב 2 המקרים המים אינם עוברים כל טיפול. יש המנתבים מים אפורים להדחת אסלות. שימוש זה מתאים במיוחד למי שאין ברשותו גינה. אך גם בעלי גינות, עשויים להפיק תועלת, משימוש זה בחודשי החורף. ראוי לציין שבמקרה זה יש לטפל במים ולהזין את הניאגרות בצנרת נפרדת. שניהם מהלכים מורכבים מבחינה הנדסית וכלל לא זולים. בבית בו קיימת גם מערכת איסוף גשם, אין צורך במים אפורים להדחת אסלות בחודשי החורף בשל כמויות המים הגדולות העומדות ממילא לרשות הבית. שאלת הצורך בטיפול מוקדם במים אפורים, אפילו להשקיה, שנויה במחלוקת. בין המתקנים הביתיים המצויים בשוק, האמורים לטפל במים אפורים, אין ולו אחד העומד בתקן של משרד הבריאות. טיפול ביולוגי, לעומת זאת, בעזרת צמחי מים –מספק מים איכותיים, אבל עלותו גבוהה, הוא תופש מקום רב, ודורש תפעול מקצועי. מערכת כזו מתאימה יותר למגרשים במושבים בני מספר דונמים. עדיף עם שיפוע.

השיטה עליה אני ממליץ

הפניה מיידית של המים לאדמה, או למיכל קטן בן כ 100 ליטר וריקונו כל אימת שהוא מתמלא בעזרת משאבה. פיזור המים בעזרת צינור מחורר. מגבלות השיטה: העדר שליטה על התזמון והכמות של מי ההשקיה.
 
בניה חדשה

את הקונספט יש לשלב כבר בתכנית הבניה. יש לחשוב על מיקום מקורות המים : המקלחות והכביסה ביחס לשטחי ההשקיה. יש להפריד את צינורות הניקוז לפני השלמת הרצפה ולצקת בקירות את צנרת הניקוז המקבילה.

חשוב תמיד להשאיר את האופציה של הפנית המים האפורים לביוב אם וכאשר מתעורר צורך כזה.

הוספת המערכת לבית קיים

בבית קיים נשארת מכונת הכביסה המקור העיקרי של מים אפורים. הפרדת ניקוז המקלחות מזה של האסלות מחייב פירוק הרצפה ועבודות תשתית יקרות. את משאבת המכונה, לעומת זאת, הסוחטת את הבגדים, ניתן לרתום להשקיית הגינה, אם שולפים את הצינור החוצה בעד חור מיוחד או אפילו דרך החלון. ניתן גם להשקות גינה הגבוהה במקצת ממכונת הכביסה.

עלויות

ללא עלויות תשתית, מערכת השקיה במים אפורים עולה אלפי שקלים בודדים. מדובר בסה"כ, במיכל קטן ומשאבה שיש להתאים את סוגם וגודלם לתנאי השטח. התקנה עצמית אפשרית בהחלט.

תחזוקה

תחזוקת המערכת קלה ולעיתים מריחה. כל שיש לעשות זה לנקות את החורים בצנרת הפיזור מדי פעם, ולנקות את מיכל האיסוף אם יש כזה.

תחשיב כלכלי
המערכת שתוארה לעיל היא פשוטה וזולה, ותוך שנתיים שלוש עשויה להחזיר את עלותה. מדובר בעשרות מ"ק מדי קיץ. עם משבר המים הנוכחי, עשויים לקבוע מים אלה, אם תשרוד הגינה או שמא תתייבש למוות.
 

www.savingtherain.org